Chřipka a nachlazení v Tradiční čínské medicíně
Chřipka a nachlazení, pojmy se kterými se setkáváme dosti často a to v různých obdobích roku. Každá takováto nemoc má svou inkubační dobu, ale také má i svou skrytou inkubační dobu. To můžeme vidět např. kdy se projevy horkého léta projeví v zimě a kdy prvky studené zimy se projeví na jaře či v létě. Každá nemoc se tak může projevit až v dalším období, nebo dokonce i ob jedno období. Tradiční čínská medicína rozlišuje jednotlivé příznaky do několika kategorií podle své diagnostiky. Jedním tím úplně nejobyčejnějším rozlišením je to, zda se jedná o napadení škodliviny teplé , studené či větrné nebo vlhké.
Pro laické posouzení postačí vyznat se pouze ve dvou a to zda se jedná o onemocnění horkého či chladného typu.V případě chladného typu může být zimnice, studené končetiny, bolest hlavy, vodnatý výtok z nosu, člověk se nepotí, může být i horečka bez pocení, dušnost, pocit rozbolavělosti celého těla a nepřítomnost žízně. Obtížné dýchání zhoršující se vleže, případně přechodné otoky na kůži a sliznicích se vyskytují většinou u lidí, kteří již mají oslabené plíce a slezinu s chronickou poruchou vodního metabolismu.
Podle Tradiční čínské medicíny, když jsou plíce napadeny vnějším chladným větrem, uzavřou akumulované tekutiny a chlad póry na povrchu. Toto pak končí horečkou a zimnicí bez přítomnosti pocení. Plíce kontrolují energii a povrch těla a podporují koloběh tekutin. Když dojde ke stísnění plicní energie,po napadení chladným větrem, prohloubí se již zmíněná blokáda a dojde k akumulaci tekutin ve střední části těla. Tyto zadržené tekutiny pak následně útočí na plíce zespodu a vedou ke vzniku dušnosti a kašle s obtížným vykašláváním velkého množství bílých vazkých hlenů, tlaku na hrudi, pocitům celkové tíhy a rozbolavělosti těla a v těžkých případech i obtížnému dýchání zhoršujícímu se vleže.
Tekutiny, které pak vystupují do povrchových vrstev ( blíže k pokožce) jsou pak příčinou proměnlivých otoků. Nepřítomnost žízně a vlhký povlak na jazyku odpovídá zadrženítekutin.Podobná situace nastává, když se k chladnému větru přidává ještě navíc vítr. Chladný vítr způsobuje bolesti hlavy, závratě, zimnici, pocit ucpaného nosu. Hlava je místem, kde se setkávají Yangové dráhy. Když vítr napadne tělo, běží po těchto drahách nahoru do hlavy a očí a navíc zabraňuje vzestupu čistého Yang do hlavy. To se projeví bolestí hlavy a závratěmi. Pokud vítr napadá povrchovou vrstvu těla, objeví se jako projev boje s obrannou energií třesavka a pocení. Plíce jsou nejpovrchněji uloženým orgánem, a proto jsou snadno napadnutelné větrem.
A jelikož nos je vnějším otvorem plic, bývá často přítomen pocit ucpaného nosu. často bývá i neustupující čirá rýma, ztráta čichu.V takovém případě nezbývá, než začít vařit bylinné odvary či užít některý z hotových přípravků jako např.: Xiao Qing Long Tang Wan, ChuanXiong ChaTiao Wan, XinYiSanWan, Gui Zhi Tang Wan, JingFang BaiDu San, JiuWei QiangHuo Tang Wan, XiangSuSan Wan, Feng Liao Xing Die Da Yao Jiu, ShenSuYin Wan a další. Receptury jsou k dostání u praktiků Tradiční čínské medicíny.
Od napadení takové škodliviny jako je chlad a vítr je pak už jen kousek k revmatickýcm chorobám, pokud škodlivina přetrvává dlouho. Stejně tak může dojít i k parézám obličeje, kdy se jedná o zablokovaní drah. Útoky větru a chladu mají různé podoby. Na druhou stranu je to jen otázka času, kdy se povrchové chladné napadení škodlivinou překlopí do horkého stavu, nebo kdy naopak přímo horká škodlivina napadá tělo.
V takovém případě je vhodné začít užívat některou ze směsí Bai Hu Tang, Long Dan Xie Gan Wan, San Huang Pian, Dao Chi Pian, Huang Lian Shang Qing Pian,Yin Qiao Jie Du Pian, Gan Mao Ling, GanMaoTuiReChongJi, Sang Ju Gan Mao Pian, Chuan Xin Lian Pian a další.Je také docela možné, že některé horké onemocnění se začně projevovat i na pokožce. Pak je zcela na místě užít např. Hua Tuo Cream, který zklidní zarudnutí, otok a svědění. Tento krém také velmi dobře pomáhá při potížích v tříslech, podpaží, vlhkých ekzémech, krustách a podobně. Kůži dokáže uzdravit během několika dní.