BYLINNÉ TINKTURY

25.10.2018

YaoMedica je nová řada alkoholových tinktur, které svým složením vycházejí z bylinných receptů tradiční čínské medicíny. 4000 let zkušeností a ověřených postupů nás utvrzují v tom, že tradiční čínská medicína má své místo i v dnešní době. Zájem o ni roste právě díky jejímu celostnímu pohledu na člověka tzn., že se na lidské tělo dívá komplexně, jako na celek, a zároveň ho vnímá jako součást okolního prostředí.
Yao znamená "léčivka" - bylinka, minerál nebo třeba škeble. Čínská medicína pro léčbu zdravotních obtíží málokdy používá jednotlivé bylinky samostatně, ale vždy v kombinaci několika druhů. Ty se společně vaří nebo macerují. Teprve jejich interakcí lze dosáhnout požadovaného účinku.
Způsobů zpracování Yao je v čínské fytoterapii několik. Nejčastěji se používají odvary, kdy se bylinky vaří cca 20 minut ve vodě. Další variantou jsou tabletky wan, kdy se Yao extrahují a lisují do malých kuliček. Tinktury (ve staré Číně nazývané též "medicinální vína") jsou třetí formou zpracování, kdy se využívá účinků alkoholu.
Využití alkoholu při výrobě tinktur má své opodstatnění. Pomáhá lépe extrahovat účinné látky z jednotlivých Yao a zároveň podporuje jejich vstřebávání do lidského organismu. Bylo zjištěno, že díky alkoholu dochází k vyloučení většího množství účinných látek než například při výrobě wanů.
Dále alkohol sám o sobě je velmi yangový a má tedy "rozhýbávací" účinek na krevní oběh, dokáže uvolňovat svaly a klouby a celkové napětí v organismu. Alkohol v kombinaci s bylinami podporuje celkovou vitalitu a mírní bolestivé stavy. Toto si lidé (šamani, léčitelé, lékaři) uvědomovali již v dávných dobách. Záznam na věšteckých kostech z doby dynastie Shang (1765-1122 př. n. l.) se v Číně považuje za nejstarší bylinnou recepturu. Zmínky o tinkturách nalezneme i v dochovaných dílech starých mistrů, např. Zhang Zhong Jing použil alkohol v několika svých slavných receptech, mistr Sun Si Miao používal přes 80 tinktur k léčbě svých pacientů.

Tinktura -  UVOLNĚNÍ DRAH - se nejčastěji používá pro bolestivé syndromy. Např. u potíží jako jsou karpální tunely, revmatoidní artritida, artróza, bolesti svalů a kloubů, bolest, která vyzařuje do dolní končetiny, bolesti dolní části zad, ischias, bolesti kolen, bolesti trupu a končetin, otoky. Z pohledu Tradiční čínské medicíny zprůchodňuje a uvolňuje dráhy, oživuje krev, rozbíjí krevní stáze, vylučuje větrnou vlhkost a posiluje šlachy. Odvádí patogeny a zprůchodňuje dráhy. Tím mizí i bolest. Obvykle se jedná o bolesti chronické, často reagující na změny počasí při kterých právě tato tinktura uvolňuje dráhy a tím zastavuje bolest.